Източник на статията : " Българска история " https://bulgarianhistory.org/velikden-istoria-tradicii-rituali/
Великден, смятан за най-големия християнски празник, всяка година озарявa дома на българското семейство. Въпреки че по време на Коледните празници честваме раждането на Христос, той доказва, че е Син Божи именно, след като възкръсва на третия ден.
Възкресение Христово отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръста и погребан. Жените мироноски откриват празния гроб, а Христос се явява на Мария Магдалина и на апостолите.
Интересното е, че събитията на Великден се случват около еврейския празник Пасха. Пасхата също е свързана с лунния календар и подобно на Великден всяка година променя датата си, но има правило, според което той не може да се празнува заедно с еврейския празник, а в неделните дни около него. Принципът на определяне води началото си от Първия вселенски събор през 325 година и се приема, че се празнува от всички християни неделята след първото пълнолуние на пролетното равноденствие. Разминаването в датите, на които католици и православни честват празника пък идва от това, че първите следват Григорианския календар, а вторите – Юлианския.Празнуването на Великденските празници по света има различни обичаи според народните вярвания и предания. Яйцата, козунака и агнето са три от основните елементи на великденската празнична трапеза. Всяка година традицията повелява яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Страстната събота.
В миналото яйцето често пъти се е асоциирало с Вселената. Всъщност още през IV в. консумирането на яйца по време на пости е забранено. Но през пролетта кокошките снасяли най-много, затова хората започнали да ги варят, за да ги запазят за по-дълъг период от време. Яйцето често пъти се е разглеждало като символ на прераждането през пролетта, а с възникване на християнството започва да се възприема като символ на раждане на човека. В православния християнски свят яйцето се използва като специално великденско поздравление, а в католическия боядисаните яйца се крият от децата, които трябва да ги намерят.
Броят на яйцата се определя спрямо броя на членовете на семейството, а в селата – от броя на кокошките носачки. Боядисването им е ставало рано сутрин на Велики четвъртък от най-старата жена в семейството. Парашките, както наричали писаните яйца, не са били предназначени за ядене, а само се подарявали. Най-голяма сила имало първото снесено яйце, а първите червени яйца хората слагали в сито, постлано с нова кърпа, за да може слънцето да ги види и да се усмихне. Вярвало се, че тези яйца имали силата да предпазват и да лекуват.
Червените яйца имат и друга символика – когато имаме гост на Великден, старите хора казват, че трябва да му се подари червено яйце, за да може богатството никога да не напуска дома. Първото яйце освен под иконостаса се е слагало също така и в сандъка с моминския чеиз или се е заравяло в средата на нивата, за да пази от градушка. Яйцата се ядат до Спасовден, или цели 40 дни – ето защо при приготвяне на яйцата за „вапсване“ стопанката трябва да има това в предвид.В миналото на българската трапеза се е месел традиционният обреден хляб. Първият козунак за Великден е омесен от френски хлебар през XVII век, но на родна земя той навлиза сравнително късно – едва през 20-те години на миналия век. Традицията на сладкия хляб се появява първо в градовете, измествайки традиционния (като колак, пармак, кравай), като той е продукт на външни влияния и градската култура.
Козунакът дори се е предлагал в по-изисканите софийски кафенета, където е можело да се поръча виенско кафе с резен козунак. Първото споменаване на думата козунак е в речника на Александър Дювернуа „Словарь болгарского языка по памятникам народной словесности и произведениям новейшей печати“, издадена в Москва през 1889 година и за синоним се сочи традиционният празничен кравай.
А защо агнешкото е също един от важните компоненти на празничните обичаи? Исус Христос е представян като Божи агнец и агнето се свързва с неговата смърт, защото е жертвано в деня на Възкресението, той е невинен и безгрешен и очиства греховете на света. Легендата разказва, че дори и на кръста не му счупили коленете както правели с всички, за да го запазят цял като жив агнец. По обичай може да се хапне агнешко на първия ден след 40 дневни пости.
През 1678 година за първи път се споменава Великденския заек. В немска приказка се разказва за заек, който крие в градината яйца от децата. Много често наред с общовъзприетите символики за великденските празници се срещат и зайчета – шоколадови, керамични, захарни, плюшени и др., дори и по-картичките е по-вероятно да се види заек, отколкото кокошка с яйца или пиленце. Обаче присъствието на заека не е случайно – в антични времена дивите зайци се възприемали като символ на Луната, а както стана ясно и по-горе първото пълнолуние след пролетното равноденствие бележи и Възкресение Христово. Освен това за разлика от питомните зайци, дивите се раждат зрящи. Древните вярвали, че именно те никога не затварят очи и че са нощни създания.
В миналото през цялата Страстна седмица не се е вършела селскостопанска работа, не се е впрягъл добитък, не се е яздел кон, особено на Разпети петък – тогава постът е най-строг. Старите вярвали, че ако се работи тогава ще има гръмотевици и град.
* В сайта ни може да разгледате нашите предложения за красива трапеза за Великден"
За качеството на нашите продукти сме се доверили на Гранит Пловдив - внос на висококачествена естествена кожа. Гранит Пловдив ЕООД е с над 30 годишен опит в индустрията с естествени кожи. Познава процеса от събирането на суровината до получаване на крайния продукт - качествено, кожено изделие. Една от основни цели на екипа е непрекъснато да увеличава асортимента си като предлага голямо разнообразие от кожи за производство на обувки, чанти, портфейли, колани, кожени бижута и аксесоари, облекла и др. изделия от естествена кожа,както и много щокови напи и хастари, растително дъбен бланк и бланк от 2,00 мм до 3,2 мм за колани и чанти от естествена кожа . Артикулите са с произход предимно Европа Кожите, които предлагат отговарят на изискванията и разписани стандарти на България и Европейски съюз. Гранит Пловдив, благодарим Ви за удоволствието да работим заедно. Димитър и Ивелина
прочети ощеКак да различим естествената от изкуствената кожа?! *Порите Ествената кожа е направена от кожата на животно, тя носи несъвършенствата на всяка кожа. Поради тази причина ще видите, че порите не са еднакви по големина и форма. Текстурата на изкуствената кожа е с еднакви пори, нещо което в живата природа не съществува. *Бръчките Бърз тест - натиснете коженото изделие с пръст.Ще видите как се получават финни бръчици.Това е знак, че Вие докосвате естествена кожа. *Мирисът Ако помиришете естествената кожа, ще видите, че тя мирише на нещо живо и топло. Изкуствената кожа мирише на пластмаса. *Дупки от опъковата страна Поглеждайки изделието от опаката му страна ще видите, че дупчиците на шева не са еднакви по големина и имат малки велурени власинки, това означава, че изделието е от естествена кожа. * Водна капка Естествената кожа попива влагата.Ако поръсите няколко капки вода, тя ще попие почти веднага. Ако направите това върху изкуствена кожа, водата ще остане на повърхността.
прочети ощеВашите продукти с марка DandeliWood са изработени от висококачествени естествени кожи.За тяхното качество и гаранция сме се доверили изцяло на фирма Granit Plovdiv, който вече над 30 години са на пазара за внос на висок калс естествени кожи от Италия. Вашият аксесоар е създаден така, че да издържи дълги години. С течение на времето ще развие уникална и красива патина. Грижа за продкутът: *За повърхностна мръсотия почиствайте със суха кърпа. *За дребни драскотини използвайте комбинацията от почистване и използването на кондиционер. Нанесете малко количество върху чиста, суха кърпа и внимателно разтрийте кожата, равномерно. Отстранете всякакво замърсяване с мека велурена четка, или кърпа без влакна.
прочети още